HOME
TEAM
SCHEDULE
NEWS
FACILITIES
COMMANDO CLASSIC
LINKS
Mar. 21, 2012 1 2 3 4 5 6 7 8 T
Hendersonville Lady CommandoWinnner Hendersonville
Lady Commando
2 5 0 0 1 0 0 0 8
Davidson Academy (JV) BearsDavidson Academy (JV)
Bears
2 0 0 1 0 0 0 0 3
Lady Commandos win second game of JV doubleheader
Wednesday, March 21, 2012


The Lady Commandos started off the second game better than the first.  Julia Meade got on base with a two out hit.  Alex Walker would be walked right behind Julia.  Ashley Brewer would single to bring in two runs (Julia and Alex).  Davidson Academy would match the two runs in the bottom of the first inning.  The second inning would bring five runs across homeplate.  Blaire Biggerstaff got on base with an single.  Jessica Conley would be walked and Lindsey Munn would be walked as well to load the bases.  Ashleigh Stratton would then double to bring in all three base runners.  Brittany Noe would walk, which was followed by a Julia Meade walk.  Alex Walker followed the two walks with a double to bring in Ashleigh and Brittany.  The final run for the Lady Commandos came in the fifth inning when Alex Walker singled, Magan Denton would then single.  Blaire Biggerstaff would drive in the final run (Alex Walker).  The winning pitcher on the day was Julia Meade. 
Mays, Emily
Emily Mays
SS

Height: 
Class: Junior
3
Bio & Stats
2014 Schedule
2/22 Blackman - Out Of Hibernation Playday (Mt. Juliet) Away W 4-1
2/22 McGavock - Out of Hibernation Playday (Mt.Juliet) Away W 16-0
2/22 Siegel - Out of Hibernation Playday (Mt. Juliet) Away W 2-0
2/22 White House - Out of Hibernation Playday (Mt. Juliet) Away L 0-5
3/8 Brentwood - Varsity (Beech Playday) Home W 12-1
3/8 Louisville Male - Varsity (Beech Playday) Home L 2-5
3/8 Davidson Academy (Beech Playday) Home W 3-0
3/8 Soddy Daisy - Varsity (Beech Playday) Home W 6-5
3/10 Sycamore (Commando Clasic) Home W 7-1
3/10 Dickson County (Commando Classic) Home L 2-4
3/11 Goodpasture (Commando Classic) Home W 5-0
3/11 Siegel (Commando Classic) Home W 1-0
3/13 Stewarts Creek(Commando Classic) Home W 9-1
3/13 Obion County (Commando Classic) Home W 4-0
3/14 Cheatham County (Commando Classic) Home W 6-0
3/14 Walker Valley (Commando Classic) Home L 1-2
3/15 Cumberland County (Commando Classic) Home W 9-1
3/15 McGavock- Commando Classic Home W 2-1
3/15 Wilson Central - Commando Classic Home L 1-8
3/18 Beech Away L 3-6
3/20 Gallatin (No JV) Away W 16-0
3/21 Tullahoma (MTSCA Tournament) Away W 4-0
3/21 Clarksville (MTSCA Tournament) Away L 3-4
3/22 Summertown (MTSCA Tournament) Away W 12-3
3/22 Rock Island, IL (MTSCA Tournament) Away W 2-1
3/22 Summertown (MTSCA Tournament) Away W 1-0
3/22 Oakland (MTSCA Tournament Championship) Away W 5-4
3/24 Wilson Central Home L 0-2
3/28 South Doyle Away W 6-2
3/29 Pigeon Forge Away W 5-3
3/31 Davidson Academy (DH - JV Only) Away W 4-0
4/1 Portland (No JV) Away W 10-0
4/2 White House (w/ JV) Home W 8-0
4/3 Scottsboro - Bob Jones Tournament Away L 0-4
4/3 Henry Clay, AL - Bob Jones Tournament Away W 7-2
4/4 Brooks, AL - Bob Jones Tournament Away L 3-4
4/4 Clay Chalkville, AL - Bob Jones Tournament Away L 0-9
4/5 Holly Pond, AL- Bob Jones Tournament Away W 4-1
4/5 Sparkman (Bob Jones Tournament) Home L 1-3
4/8 Station Camp Home W 7-3
4/9 Allen County, KY (Freshman only) DH Away -
4/11 Smyrna (at Smyrna) (JV Tourney) Away -
4/11 Lebanon (at Smyrna) (JV Tourney) Away -
4/12 Eagleville (at Smyrna) JV tourney Away -
4/15 Mt. Juliet Away L 2-12
4/17 Station Camp Away L 1-2
4/18 Lawrence County, AL - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away W 6-1
4/18 Mars Hill, AL - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away L 0-2
4/19 Rogers, AL - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away W 6-0
4/19 Hatton, AL - Elimination Game - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away W 5-0
4/21 LaVergne (JV) Away W 7-2
4/22 Lebanon Home W 4-3
4/23 Beech Home L 1-5
4/24 Portland (No JV) Home W 5-0
4/25 Daniel Boone - Coffee County Spring Classic Away W 9-0
4/25 Chattanooga Central - Coffee County Classic Away W 12-0
4/26 Coffee County - Coffee County Spring Classic Away W 1-0
4/26 Tullahoma - Elimination Game - Coffee County Spring Classic Away W 7-0
4/26 Riverdale - Elmination Game - Coffee County Classic Away L 0-1
4/29 Goodpasture (Senior Night) Home W 4-0
5/1 Mt. Juliet - District Tournament Away W 2-1
5/5 Beech District Tournament (@ Station Camp) Away W 4-2
5/7 Wilson Central (District Tourney @ Station Camp) Away L 1-5
5/8 Beech (District Tourney @ Station Camp) Away L 3-4
Complete Schedule
Standings
Hendersonville 5 5
Beech 6 4
Gallatin 0 9
Lebanon 3 6
Mt. Juliet 9 1
Portland 2 8
Station Camp 5 5
Wilson Central 9 1
Complete Standings
   Sponsors
Vistors
eVarsity Sports